Prawidłowo założone boisko, posiadające dobre podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie wygląda, lecz przede wszystkim doskonale wypełnia swoje zadanie podczas rozgrywek. Naturalnym jednak jest, że płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich ulegają zużyciu, a zatem ich kondycja się pogarsza, więc potrzebne jest wykonywanie działań, które określa się jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na warunki wodno-terenowe, rodzaj gleby czy też rodzaj trawy, wymaga troskliwej, odpowiedniej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej będzie zlecić to fachowcom, którzy posiadają ogromną wiedzę o pielęgnowaniu sportowych boisk, a także dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.
Fachowa pielęgnacja boisk sportowych
Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, wysiewana jest z zastosowaniem specjalnych mieszanek nasion traw, co daje jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące oczywistą konsekwencją jej użytkowania. Murawę można także nawozić, jednakże to nie wszystko, nieodzowne jest podejmowanie zabiegów takich jak piaskowanie, aeracja, wertykulacja, dosiew trawy, wymiana trawnika, włókowanie czy walcowanie. Pojęcia te z pewnością niewiele powiedzą laikom, lepiej więc zadanie to powierzyć fachowcom, ponieważ tylko właściwie pielęgnowana murawa zapewnia warunki konieczne do rozgrywek, a zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do szybkiej degradacji boiska.
Elementy pielęgnacji boisk sportowych
Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnacji boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych urządzeń. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby i wpływa na lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby oraz zwiększa elastyczność trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Potrzebne wiosną walcowanie powoduje, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte fragmenty murawy. W razie pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie wolno także zapominać o regularnym koszeniu trawy – we właściwym momencie i na właściwą wysokość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych narzędzi, a także wiedzy, kiedy je wykonywać. Właściwie pielęgnować boisko mogą więc wyłącznie profesjonaliści.