Automatyka przemysłowa

Aparatura pomiarowa – kontroluj temperaturę, lepkość oraz wilgotność produktów

Zapotrzebowanie na aparaturę pomiarową w Polsce stale rośnie. Wynika to wprost z dynamicznego rozwoju gospodarczego, który sprawia, że w Polsce tworzy się wiele spółek potrzebujących zaawansowanego technologicznie sprzętu. Taką aparaturę, po dostosowaniu jej do wymogów użytkownika, wykorzystuje się w zakładach funkcjonujących w innowacyjnych, błyskawicznie rozwijających się sektorach, które jeszcze niedawno wyglądały zupełnie inaczej bądź właściwie nie istniały. Czym jest aparatura pomiarowa?

Aparatura kontrolno-pomiarowa – kiedy się jej używać?

Aparatura pomiarowa jest używana w szczególności przez wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe. Aparatura przemysłowa pomaga monitorować właściwości przetwarzanych materiałów – między innymi ich lepkości, gęstości, wilgotności czy temperatury. Zestaw składa się zwykle z czujników oraz jednostki analizującej zebrane wyniki. Informacje wyświetlają się na monitorach zintegrowanych z aparaturą lub są przekazywane do innych komputerów, a nawet telefonów.

Dlaczego aparatura kontrolno-pomiarowa jest tak ważna?

Zebrane przez aparaturę pomiarową parametry są istotne pod względem wielu aspektów działalności zakładów przemysłowych. Poza poprawą efektywności procesów produkcji, powodem, dla którego opłaca się jej używać, są oszczędności. Przykłady? W toku suszenia surowców zużywa się ogromne pokłady energii, której spora część się marnuje. Aparatura kontrolno-pomiarowa pozwala stale śledzić zużycie energii i dostosować je do faktycznego zapotrzebowania zakładu. Urządzenia tego typu skracają również czynności związane z procedurą kontroli produktów – ich jakość analizowana jest na bieżąco, bez potrzeby wykonywania badań laboratoryjnych.