Zamów motoreduktory.
Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.
Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika
Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, toteż zawsze występuje pewna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą też inne elementy jak sprzęgła lub hamulce. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które można bez problemu wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy poszczególnych zestawów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy, jak również do znacznych, średnich lub lekkich obciążeń.
Motoreduktor, w którym użyto przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
Wykorzystanie i typy motoreduktorów
Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka wariantów silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową).
Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka czy przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak m.in podnośniki, wirniki, linie produkcyjne i schody ruchome. Duże spektrum rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości sprawiła, że ilość realnych zestawów, jakie teraz oferują czołowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]