Sporo sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać stosuje silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, ogromne bądź niewielkie, te urządzenia odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak działają te silniki, ani z jakich elementów składają się.
Silnik DC – osiągnięcie uznanych innowatorów XIX wieku
Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomal dwóch wieków i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w rozmaitego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty najlepszych inżynierów połowy XIX wieku, jak między innymi Michael Faraday, Moritz Jacobi czy Thomas Davenport. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego stojana oraz szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które ze względu na brak tej dość awaryjnej części, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za bezszelestną pracę, jak równieżdużą niezawodność.
Silniki elektryczne DC znajdują się w wielu popularnych urządzeniach
Teza, że silniki na prąd stały są stosowane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD albo korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych radiowo pociągów czy samochodów, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie damy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych branżach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą powszechne, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silników DC używają także hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu mechaniki i robotyki.
Chociaż silniki prądu stałego o małej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od najlepszych światowych marek.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]