Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz węzeł optyczny.
Współczesne sieci komputerowe prawie za każdym razem tworzy się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych właściwości tego kabla – prędkości przekazu danych oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie mogłyby funkcjonować bez odpowiednich podzespołów pozwalających na transmisję danych oraz późniejsze dekodowanie. Aby wykonać tego rodzaju sieć potrzebne są takie części jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – pozwalają bowiem na zmianę sygnału optycznego na elektryczny i dzięki temu dostarczenie usług krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety musi wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?
W jaki sposób działa węzeł optyczny?
Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, aby emitować impuls elektryczny. Warto jednak dodać, że jego działanie nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może poza tym wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich zwykle pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do aż jednego GHz. Do właściwego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest również odpowiednia osłona, chroniąca delikatne podzespoły w środku węzła przed pyłem, wilgocią i innymi zagrożeniami – zwykle wykonana z metalu.
Węzeł optyczny – jaki będzie najlepszy?
O tym, czy dany węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą pewne parametry. Najważniejsze jest pasmo pracy węzła i moc sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba końcowych abonentów, do których prześle dane. Oprócz tego warto sprawdzić pobór prądu – w ogromnej mierze wpływa to na cenę użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się trudności przy naprawach instalacji, dobrze również przetestować sposób konfiguracji węzła – najlepiej, jeśli umożliwia wygodną modyfikację ustawień.
Lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]