Biżuteria

Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Szukasz mistycznego topazu? Wejdź na www.mystictopaz.pl

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od dawna szczycącego się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Choć na początku możnaby mylnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na działanie dużej temperatury i pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego barwę?

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, z którym jest połączony. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz przybiera fioletowy odcień, błękitny z kolei jest efektem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Doskonałe skutki daje wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim akapicie wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Chętnie stosują go więc do produkcji naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do eleganckich kreacji – świetnie prezentuje się również w pracy. Ważna jest także mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej można wybrać ozdoby do danej kreacji.