Dbanie o urodę Wszystko o zdrowiu

Jak wygląda zabieg EVLT i u kogo nie można go wykonać?

Tu otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące laserowego usuwania żylaków.

Powstawanie żylaków na kończynach dolnych to efekt ucisku na żyły i uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki dokuczają na ogół kobietom (sporym czynnikiem przyspieszającym ich formowanie się są m.in. przebyte ciąże), jak również osobom spędzającym wiele godzin w pozycji siedzącej bądź stojącej (to np. pracownicy linii produkcyjnych, kasjerzy i pracownicy administracji. Tacy pacjenci bez przerwy odwiedzają lekarzy flebologów szukając wydajnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, czyli laserowe usuwanie żylaków.

Wewnątrzżylna terapia laserowa – co należy wiedzieć o laserowym usuwaniu żylaków?

Skrót EVLT, a więc “Endo Venous Laser Treatment”, w naszym języku oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Redukcja żylaków laserem trwa średnio w granicach godziny i przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Wpierw flebolog wykonuje badanie USG, za pomocą którego oznacza bieg żył i wytycza miejsca wprowadzenia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wsuwa się do żylaka za pomocą igły, a w następnej kolejności obkurcza się niewydolną żyłę wydzielaną przez laser wiązką światła. Pacjent ekspresowo wraca do normalnych czynności po zabiegu, jednakże powinien przez kilka kolejnych tygodni przestrzegać zaleceń flebologa, jak m.in. przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, regularny ruch, zakładanie pończochy uciskowej oraz, oczywiście, obligatoryjna kontrola po zabiegu.

Czy u każdego można przeprowadzić zabieg laserowego usuwanie żylaków?

EVLT to zabieg mało inwazyjny i równocześnie bezpieczny, nie zdumiewa zatem to, że odkąd zaczęto wykorzystywać tę metodę na początku tego wieku, bardzo szybko stała się normą w terapii żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu wykonywany jest również przez coraz więcej polskich gabinetów medycznych. Występują jednakże przeciwwskazania do wykonania EVLT, zatem przed dopuszczeniem do zabiegu należy poddać się kilku testom, takich jak badanie poziomu cukru we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów oraz liczby płytek krwi. Specjalista nie wykona również laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u osób, u których ujawniono m.in zmiany zapalne w kończynie poddawanej zabiegowi, stan nadkrzepliwości krwi czy nadciśnienie.

Lokalizacja:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]