Nasze porady

Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

Znajomość dziejów rodziny potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach tworzona jest świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest przez najbliższych żyjących krewnych. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest najlepszym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodziny – głównie takiego sięgającego kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci kolejnych członków rodziny pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje wyszukać można w trudno dostępnych archiwach miejskich i kartotekach parafialnych. Na ogół można korzystać z nich bez żadnych opłat. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Warto pamiętać, że wysokość wydatków może również wzrosnąć wraz z nieodzownością odbywania podróży do następnych parafii oraz urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków przebywa w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je przygotować?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się fragmentem niewielkiej wspólnoty, którą tworzą nasi najbliżsi. Sprawia to też, iż przestajemy czuć się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego na chwilę obecną coraz więcej osób decyduje się na utworzenie drzewa genealogicznego.