Informatyka Reklama i marketing

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – nie zapominaj o tym

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony bądź tablety sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo ważne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy również zapewnić szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo istotnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe notyfikacje o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Zastosowanie powyższych zasad z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zachować pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób otwierała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.