Często widzimy w wyobraźni tę scenę – radośni ludzie z filiżanką gorącej kawy w ręku ogrzewają się przy ogniu kominka. Zwłaszcza w zimowe dni mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości zamontowania kominka tym, którzy mają własny domek. Faktem jest, że tradycyjnego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, ale możemy zaopatrzyć się w biokominek!
Eko kominek – jego główne atuty i jego charakterystyka
Eko kominek, czyli tzw. biokominek, cechuje się tym, iż można go zamontować w praktycznie każdym mieszkaniu. Nie potrzebuje on utworzenia odrębnej wentylacji, istotne jest natomiast, by powierzchnia w którym będzie postawiony eko kominek posiadała niczym niezakłóconą cyrkulację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w lokalach całkowicie szczelnych. Sporą zaletą eko kominka jest jego ascetyczna budowa (to praktycznie wyłącznie palenisko i obudowa) oraz względnie niski ciężar. Z reguły wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jednak można znaleźć też modele z obudową z kamienia czy też szklaną. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, np. wtedy kiedy zdecydujemy się zmienić aranżację mieszkania. W ostatnich latach zapotrzebowanie na biokominki tak silnie rozwinęło te produkty, że obecnie nietrudno dobrać jakiś jego model do dowolnego stylu pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy modele biokominków wiszących, wolnostojących czy narożnych. Spotkamy warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w ogrodzie, w altanach, na balkonie czy też na werandzie, tarasie, które można użyć również jako element dekoracyjny ogródka restauracji czy hotelu.
Biokominek – ciepło bez konieczności czyszczenia paleniska
W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, tym samym nie generuje się dym. Podczas wypalania się bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się tylko dwutlenek węgla (stąd wspomniany wyżej warunek zapewnienia bardzo dobrej rotacji powietrza w pomieszczeniu) oraz para wodna. Swoistą cechą paliwa ciekłego jest też to, iż po zakończeniu cyklu spalania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osadzają się zatem na meblach czy sprzętach domowych, gdyż biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, iż eko kominki generują mniej ciepła niż tradycyjne paleniska, jednakże ich plusy, w głównej mierze opcja korzystania z nich w mieszkaniu oraz wysokie walory estetyczne, są silnym argumentem za ich zakupem.