Robienie zakupów

Czy susz konopny z CBD można kupić w Polsce?

W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można kupić również susz. Wielu konsumentom wygląd oraz nazwa tego produktu natychmiast kojarzy się z zakazaną prawem substancją psychoaktywną. Jednakże susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, tak jak olejki, zawiera przede wszystkim kannabinoidy, a nie THC (ilość tej substancji – według polskich przepisów – nie może być wyższa niż 0,2%).

Z jakich rodzajów konopi produkuje się susz konopny?

Susz konopny produkowany jest z kwiatów i liści konopi, dopuszczonych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 gatunków takich konopi włóknistych (to między innymi Beniko, Rajan i Wojko), a sama ich uprawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem pośród polskich rolników, częstokroć stając się istotnym źródłem ich dochodu.

W Polsce konopie siewne hoduje się dla kilku sektorów przemysłu, przykładowo spożywczego czy farmaceutycznego, niemniej jednak podlega to państwowej regulacji, co oznacza, iż przedsiębiorca bądź rolnik pragnący przystąpić do ich wysiewu musi najpierw pozyskać zezwolenie z urzędu gminy albo miasta. Dodatkowo, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest wyłącznie za zgodą właściwego miejscowo marszałka województwa. Walorem konopi włóknistych jest to, że można hodować je na uprawach zewnętrznych, jak i wewnętrznych (indoor), ale także i na konsolidujących oba te sposoby uprawach szklarniowych (greenhouse).

Cechy oraz wykorzystanie suszu konopnego

Czemu produkcja suszu konopnego zyskuje popularność w Polsce? Liście i kwiaty konopi siewnych, z których otrzymuje się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBGV czy CBG), ale także terpeny (jak przykładowo Humulen oraz Linalol), które nadają każdej ich odmianie rozpoznawalny, łatwo wyczuwalny zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi włóknistych używane są w wielu produktach spożywczych oraz kosmetycznych.

Ogólnie uważa się, iż kannabinoidy mają spore oddziaływanie na organizm człowieka, a przez to, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można użyć jako dodatek do terapii wspomagający zmagania z napadami lękowymi, bólami głowy, zapaleniem stawów oraz poniektórymi chorobami układu nerwowego, jak np. choroba Parkinsona. Niemało informacji o działaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można odnaleźć między innymi w wynikach badań medycznych zebranych w internetowej bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.