Robienie zakupów Sport, rekreacja, hobby Zagadnienia motoryzacyjne

Kask na motor – podstawowe wyposażenie motocyklisty

Jeśli potrzebujesz kasku motocyklowego, koniecznie sprawdź www.legato-motocykle.pl/pol_m_Dla-Motocyklisty_Kaski-motocyklowe-152.html.

Każdy miłośnik motorów wie, iż fundamentem zachowania minimum bezpieczeństwa podczas jazdy jest założenie kasku. Nieistotne, czy korzystamy z motocykla „od święta”, czy jest on naszym powszednim środkiem transportu – na każdy przejazd musimy założyć kask motocyklowy, bo takie zobowiązanie narzuca nam kodeks drogowy. Złamanie go kończy się nałożeniem punktów karnych oraz mandatu, ale może mieć również daleko nieprzyjemniejsze skutki – w razie wypadku kierowca (czy też jego pasażer) nie mający kasku wystawiają się na bolesne obrażenia, a nawet śmierć.

Czym cechują się popularne rodzaje kasków motocyklowych?

Kaski na motor odróżniają się między sobą wzornictwem i przeznaczeniem. Istnieją 4 bazowe typy kasków:
Kaski integralne są uniwersalne i z tej przyczyny bodajże najczęściej kupowane przez motocyklistów, ponieważ można je wykorzystać do jazdy na motorze sportowym, szosowym, jak i na skuterze. Ich charakterystyczną własnością jest jednolita budowa, co powoduje, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, jednak nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie wzięła się z tego, że mają ruchomy (podnoszony i opuszczany) moduł części żuchwowej. To sprawia, iż są niezmiernie komfortowe – da się w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy napić się kawy bez konieczności ściągania kasku.
Kaski otwarte nie mają wcale części ochraniającej żuchwę – skorupa zabezpiecza tylko górną część głowy. Nie ważą dużo, ale nie zapewniają dużego poziomu ochrony, toteż przeznaczone są dla osób poruszających się na motocyklach rozwijających niską prędkość (np. cruisery) i na skuterach.
Kaski crossowe, czyli kaski off-road albo enduro, to kaski gwarantujące maksymalny poziom ochrony, które używane są do jazdy w terenie. Znamionują się brakiem szybki, lekkością oraz bardzo aerodynamiczna konstrukcją. By z niego korzystać trzeba dokupić też w gogle.

Jak wybrać kask na motor?

Szukając kasku motocyklowego pamiętajmy, że po polskich drogach można poruszać się wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, więc sprawdźmy to zawsze przed zakupem. Prócz tego zwróćmy uwagę między innymi na to czy interesujący nas kask jest poprawnie dopasowany do głowy, czy wyściółka skutecznie odprowadza wilgoć oraz czy wentylacja kasku jest sprawna.

Lokalizacja:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]