Biżuteria Robienie zakupów

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, odwiedź ten adres.

Dla wielu ślub jest szczególnie emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże nowożeńców do końca życia, a oznaką ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się elementem sakramentu ślubu. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później, o czym jednak niedużo osób wie. Już wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak np. w Brazylii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Irlandii albo we Włoszech, zakłada się je na lewą dłoń, którędy według niegdysiejszych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz wybierają obrączki ślubne razem, niemniej jednak obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej skromnym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo czy stal), które uosabiały potęgę uczucia. Współcześnie do ich wytworzenia używa się najczęściej platyny oraz złota, które są symbolem ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, są one także w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch gatunków złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają też nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub istotny dla nowożeńców cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]