łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe
Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach osobowych, dostawczych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]