Robienie zakupów

Szopki krakowskie i drewniane anioły – lokalne rękodzieło

Prace kreowane przez polskich artystów regionalnych, niesłychanie wyraziste, ale również stosunkowoniepozorne w swojej strukturze, od dziesięcioleci oczarowują odbiorców. Nawet dziś niemal każdy z nas ma w swoim domu jakąś drewnianą figurkę, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – rękodzieło, które uwielbiają nie tylko zagraniczni turyści

Rzeźba drewniana od setek lat stanowiła istotny element polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przeważnie z religią – w osadach i małych miasteczkach konstruowano setki kapliczek, które miejscowi artyści zapełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drewna. I choć współcześnie z rzadka tworzy się tego rodzaju rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w podobnej estetyce znalazły swoje miejsce jako dekoracja mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Albowiem to alegoria troski, ochrony i dobra. Taka figurka wszystkim asocjuje się z obrońcą domowego ogniska. Drewniane anioły wykonane w estetyce sztuki naiwnej cechują się ekspresyjnymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Nie może zatem dziwić, iż stanowią one też jedną z ulubionych pamiątek kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – tworzone na obraz najważniejszych krakowskich budowli

Innym przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są ściśle powiązane z Krakowem i jego okolicami. Są wytwarzane z lekkich surowców, zwykle z kolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoją budową odzwierciedlają specyficzne krakowskie budowle. Od dziesięcioleci w grudniu organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich budową od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w rozmaitych wymiarach. Te przygotowywane na konkurs mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości, lecz jednakowo atrakcyjne są też malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Bożego Narodzenia umieszczają pod świątecznym drzewkiem.

Zdjęcie dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl