Hobby i rozrywka Robienie zakupów

Zanurz się w przerażającym świecie książek kryminalnych oraz thrillerów

Znajdź książki thrillery.

Nie da się ukryć, że spora rzesza czytelników interesuje się koszmarnymi historiami. Niektórzy wolą opowiadania z pogranicza makabry, pozostali kochają zanurzać się w głębokie kąciki zagmatwanych procesów myślowych brutalnych bandziorów czy psychopatycznych morderców. W gąszczu platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się tysiące produkcji prezentujących odbiorcom historie z prawdziwego życia oraz te w całości zmyślone, nieustannie jedną z najprzyjemniejszych dróg styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny pragniemy czuć strach?

Pasjonat powieści kryminalnych oraz horrorów bez zastanowienia odpowie, że chodzi o silny przypływ adrenaliny. Oglądając bądź czytając horrory chcemy przez jakiś czas dać się ponieść zniewalającemu wrażeniu przerażenia, którego mało kiedy doznaje się na co dzień. Nie ma obecnie dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to z reguły zdrowiem, finansami albo utratą zatrudnienia. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których ciało produkuje w ogromnych ilościach adrenalinę, a więc hormon stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. To dlatego baśnie Andersena oraz braci Grimm mają zwykle tak niepokojący i brutalny wydźwięk – tak opowiadania te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach codziennego życia, informując je jednocześnie, iż dobro nie zawsze zwycięża.

Literatura kryminalna i książki thrillery są ciekawsze niż serial

XXI wiek to okres natychmiastowej kultury. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią wolną chwilę, szukają mini serialu albo filmu na wieczór, którego oglądanie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Zwolennicy mrocznych kryminałów i thrillerów są praktycznie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na bardziej czy mniej modnych platformach streamingowych. Co godne uwydatnienia, nierzadko te seriale i filmy to ekranizacje głośnych książek, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie zapewnia takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię horror i kryminalną, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli film fabularny – spokojniej, czyli z większą uwagą. W książce każdy dialog, opis i postać (nawet ta ostatniego planu) kształtuje nastrój snutej historii. Napięcie wywoływany jest u odbiorcy przeważnie niespiesznie, lecz umożliwia to skrupulatniejszą analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli więc uwielbiasz czytać i masz na to chwilę, daj się ponieść thrillerom, horrorom oraz książkom kryminalnym.

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa