Robienie zakupów Żywność

Żywność eko – nie każdy produkt może zasłużyć na to miano

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zamówisz zdrową żywność.

Od prężnego rozwoju przemysłu żywieniowego, który trwa od początku XX wieku, artykuły spożywane przez nas każdego dnia zaczęto często wypełniać licznymi związkami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z poszerzającą się świadomością konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to wywoływać skutki dla ich samopoczucia, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni artykułów wytworzonych z żywności eko.

Eko żywność – znikoma zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich

Żeby dany wyrób oferowany w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wykonane muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty nadawane przez wyznaczone do tego instytuty. Podstawową jednakże cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, iż wykorzystane do ich przygotowania warzywa i owoce kultywowano z zachowaniem głównych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie stosowali chemicznych nawozów ani pestycydów mogących mieć niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla otoczenia. Niektóre wszak nawozy wywołują odkwaszenie gleby lub zanieczyszczają wody gruntowe, a natryski pół silnymi pestycydami nieraz powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy owoce oraz warzywa cechują się wielokrotnie niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, że mniej tych związków dostanie się do ciała ich konsumentów.

Jak powinna być oznakowana zdrowa żywność eko?

Żywność eko jest poddawana nieprzerwanemu nadzorowi na każdym etapie produkcji, w tym również w trakcie przechowywania i transportu. Co kluczowe, gdy artykuł spełnia kryteria, jego wytwórca oprócz standardowych informacji m.in. o masie netto, kraju produkcji składników, warunkach składowania, kaloryczności oraz terminie trwałości, musi też bezwzględnie wskazać numer ID organu kontrolnego dany artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym jest listek ułożony z białych gwiazdek. Poszukując ekologicznych przetworów wypada więc czytać dokładnie etykiety wyrobów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o przyznanych certyfikatach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]