Sektor budowlany

Izolacja fundamentów – zawsze niezbędna

Fundamenty to na pewno kluczowe części budynku. W przypadku zniszczenia staną się zagrożeniem dla całego obiektu. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, która może prędko je uszkodzić, zaś efekty tego są zauważalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc temu zapobiec warto już na etapie projektowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – dzięki niej w przyszłości nie będą potrzebne kosztowne i naprawdę złożone prace naprawcze. Skutki mokrych ścian są najbardziej zauważalne na pierwszych kondygnacjach domu. Jak wiec je odróżnić? Które metody pozwolą na zapobiegnięcie im?

Zalety izolacji fundamentów

Jak już napisaliśmy, nasiąkanie może być naprawdę groźne dla obiektu. Kiedy woda dotrze do ścian, początkowym objawem jest odpadanie farby, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Naprawdę prędko bowiem mury zaczynają toczyć pleśni oraz glony, zaś te mogą okazać się ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne będą dla ludzi z uczuleniami oraz schorzeniami systemu immunologicznego, bo u nich niekiedy owocują nawet śmiercią. To z tego względu tak ważne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem wody. Które metody na to pozwalają?

Izolacja fundamentów – w jaki sposób się ją robi?

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pozioma chroni przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Druga natomiast chroni fundamenty przed deszczem oraz wodą podziemną. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest w szczególności na obszarach, gdzie często występują powodzie. Ważne jest także to, jakie materiały są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie należy sięgać po produkty najlepszych producentów.