Każdy, kto decyduje się na budowę domu, chciałby, by możliwie jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja rewelacyjnie chroni przed wilgocią na murach, dzięki czemu powoduje, iż są one wolne od brzydkich plam, a w budynku nie ma zapachu wilgoci.
Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, którą pełni
Jedną z oznak źle wykonanej izolacji budynków są wilgotne ściany. Do tego dodać należy odpadające tynki i przytoczone na początku artykułu plamy, które w zdecydowanej większości przypadków wypatrzeć można w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy niezwykle często spotyka się w tych budynkach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. I nie ma tu najmniejszego znaczenia czy w grę wchodzą o budynki współczesne, czy te wybudowane przez laty. By zrekonstruować brakującą lub niepoprawnie zrobioną izolację poziomą, należy ustalić do jakiego pułapu musi ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów biegnących ukośnie. Następnie zrobione wloty powinno się wypełnić stosując do tego celu odpowiedni płyn, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, dzięki czemu efektywnie uszczelnia fugi i powstrzymuje przepływanie wody w górne obszary ściany. Aby jednak izolacja mająca charakter poziomy okazała się skuteczna, niezbędne jest też odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu należy najpierw usunąć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie pokryć wszystko substancją o działaniu izolującym. Dopełnieniem robót budowlanych jest ocieplenie murów polistyrenem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?
Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości mądrze jest powierzyć doświadczonej ekipie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone należycie, a izolacja się sprawdzi.