Sektor budowlany

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – poradnik

Fundamenty to najważniejszy element każdej nieruchomości. Już na etapie stawiania budynku musimy zadbać o to, aby dom był wytrzymały. Świetnie sprawdzi się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się zatem przed jakimi czynnikami zabezpiecza taka izolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroni przed podciąganiem kapilarnym

Czynniki środowiskowe mają znaczący wpływ na strukturę budynku. Negatywne konsekwencje ma szczególnie oddziaływanie wody, co może być przyczyną błyskawicznej utraty ciepła. Zawilgocone fundamenty sprawiają, że rośnie poziom przepuszczalności cieplej budynku, a co za tym idzie – wzrastają koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najczęściej wykorzystywaną odmianą hydroizolacji zabezpieczającą budynek przed niszczącym oddziaływaniem wilgoci oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Używa się ją tak przy nieruchomościach użytkowych, jak i przemysłowych. Podstawę budynku chroni się za pomocą rozmaitych metod izolacji. Izolację przeciwwodną stosuje się na bardzo wilgotnych terenach, gdy woda występuje w pobliżu konstrukcji. Natomiast znacznie częściej używana jest lekka izolacja, pomagająca zabezpieczyć podstawę budynku przed wodą opadową.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – oddzielne schematy dla trudno dostępnych miejsc

Istnieją różne techniki izolacji – od wewnątrz oraz na zewnątrz. Służą do tego przeróżne materiały budowlane, na przykład tzw. lepiki, zaprawy cementowe, masy asfaltowe oraz dyspersje akrylowe. Pamiętajmy, że profesjonalna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na zrobieniu osobnych schematów dla trudno dostępnych miejsc takich jak rogi, krawędzie i brzegi murów. Dlatego roboty warto powierzyć fachowcom o ustalonej pozycji na rynku – tylko wówczas będziemy pewni, że nieruchomość jest stosownie zabezpieczona przed działaniem wody.