Sektor budowlany

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Kup szalunki Kraków

Szalunki, zwane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zwykle używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wówczas są one potrzebne do tego, by nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się również podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na bramy, okna i drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami bądź desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, sklejki lub metalu, a także zestawiać dwa a nawet trzy surowce. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają belki, łączniki, głowice ze aluminium lub stali i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt oraz ekip, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Nabycie wszelkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Dużo mądrzejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]