Sektor budowlany

Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Więcej o oknach skrzynkowych na www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi budynkami. Często spotkać je możemy w zabytkowych gmachach, starych chałupach lub pałacach. Obecnie są one wytwarzane przede wszystkim z myślą o montażu w takich budynkach, bo zastosowanie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Należy przy tym zaznaczyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz chętniej zakładane są również w nowszych obiektach. Szczególnie, iż obecne wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi technikami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolacja, która zabezpiecza wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach nierzadko podzielone są na cztery elementów – dwa górne, mniejsze skrzydła są otwierane osobno i przed laty były używane do wentylowania wnętrz. Taka budowa najlepiej zda egzamin w obiektach zbudowanych przed laty – na przykład domach drewnianych.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, powinny być wyprodukowane z odpowiedniego drewna. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę lub dąb, jednak ostatnimi czasy ich producenci stosują również drewno egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti okazują się bowiem o wiele bardziej wytrzymałe na działanie wilgoci, powietrza i skrajnych temperatur.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]