Robienie zakupów Sektor budowlany

Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, Polacy przywykli do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale również pozwala to regulować ilość promieni słonecznych docierających do mieszkania. Zwykle do zakrywania okien używamy firanek i zasłon, jednak w ostatnich latach decydujemy się na rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie rodzaje rolet wewnętrznych są dostępne w sklepach internetowych?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest bogaty wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, ściennych lub okiennych. W wielu z nich kupimy także wszystkie potrzebne dodatki, czyli kółka z żabkami, karnisze metalowe, rozety oraz wsporniki sufitowe i ścienne. W jednym miejscu będziemy mogli dobrać pełen zestaw niezbędny do założenia rolet. Natomiast to, które rolety wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niewielkich oknach, ale nie nadają się dla alergików. Na roletach rzymskich dość łatwo zbiera się kurz, gdyż robione są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod kontrolą

Do regulacji dopływu światła do mieszkania posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w pokoju dziecięcym, biurze, salonie, a także w łazience. Takie rolety posiadają przemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie umożliwia regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja odbywa się bez konieczności opuszczania i podnoszenia rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z tworzywa, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – jak zamawiać

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe wymiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Dbajmy przy tym, by właściwie zmierzyć rozmiar okien, gdyż źle dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania, poza tym będą mało estetyczne. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonalistom.