Robienie zakupów Sektor budowlany

Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Więcej o rynnach plastikowych.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak montaż rynien. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny PCV, plastikowe albo metalowe – które kupić?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku materiałów – między innymi z metalu bądź tworzyw sztucznych. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania należy zatem przedyskutować z fachowcem.

Lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08