Sektor budowlany Usługi

Skuteczne osuszanie fundamentów jest możliwe

Nawet jeśli budowla ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, niewykluczone jest zagrożenie, iż z czasem ściany będzie przenikać wilgoć. Może się to zdarzyć również bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną czy też z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w rezultacie osłabionej lub źle wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – najpierw rozpoznanie przyczyn

Wilgotne ściany nie znaczą od razu, iż budowla nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się zacząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak łazienki, kuchnie i niewietrzone piwnice wykwitająca na murach pleśń jest często wynikiem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu albo dachu. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty i ściany budynków lub gdy doszło do podtopienia w następstwie powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Specjaliści, którzy posiadają ogromne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoją pracę od diagnozy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Jest to podstawa do wyselekcjonowania odpowiednich sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach pojawiają się zacieki, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez mury. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się wysoko – niekiedy wręcz na kilka metrów. Zdarza się to często, w szczególności w starych budynkach, jednak można na to zaradzić przywracając hydroizolację poziomą ścian, która przystopuje unoszenie się wody ku górze. Kolejnym krokiem, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie domów wymaga czasami przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych bądź papy termozgrzewalnej, a następnie naniesienie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W szeregu przypadków potrzebne będzie też odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych modułów budowli, jak stropy żelbetowe, płyty żelbetowe posadzkowe oraz przepusty kabli.