Sektor budowlany

Tarcica – do jakich celów jest wykorzystywana?

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, ma bardzo ważne zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym, a także w produkcji artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej użytkowania mocno wpływa fakt, że produkt ten oferowany jest w wielu rodzajach, które determinują wymiary tarcicy.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Tartaki proponują swoim klientom rozmaite gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim spotkać można tarcicę suchą i mokrą. Tarcica sucha powstaje poprzez uprzednio przetartego z zastosowaniem pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również określonych właściwości, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgoci. Przy wytwarzaniu tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się również na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak łatwo można się domyślić, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnemu zabiegowi mechanicznemu, po zakończeniu którego wszystkie jej płaszczyzny są wygładzone. Tarcica nieobrzynana ma zaś obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Ponadto istnieje możliwość wytwarzania tarcicy w rozmaitych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy powstają na przykład deski, łaty, belki, bale czy listwy.

Do czego używana jest tarcica?

Wysokiej jakości tarcica, wytworzona z dobrego gatunkowo materiału i poddana starannej obróbce, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne są wysokie walory wizualne oraz doskonałe parametry techniczne. Zaś tarcica prezentująca niższą jakość używana jest przede wszystkim do produkcji papieru, a także w przemyśle budowlanym, przykładowo do produkowania konstrukcji obiektów oraz więźb dachowych.