wyprawy górskie, wyprawy w góry
Sport, rekreacja, hobby Turystyka

Wyprawy w góry – sposób na niezapomniane wakacje

Szereg osób spędza swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle zaczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak przestaje być to wystarczające. Poszukują nowych wyzwań – ich pragnieniem są wycieczki w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty położone w dalekich od Polski rejonach stają się obecnie możliwe.

Wyprawy górskie – jak się zorganizować?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją tak polskie i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale też najwyższe wzniesienia Afryki, Meksyku oraz Azji. Bez wątpienia wielkim udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji wiele usprawnia, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Niezbędna jest kondycja, która pozwoli nam wytrzymać wielogodzinną wędrówkę z naprawdę masywnym, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem ze specjalistycznym wyposażeniem i odpowiednią do warunków klimatycznych odzieżą.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w podobnych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełnić. Nie wolno zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się więc umiejętność pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry niezbędne jest bezwzględne podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez prowadzącego grupę.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]