Usługi z zakresu finansów

Co należy wiedzieć o leasingu?

Leasing niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych wśród firmy instrumentów finansowych. Nie może to rzecz jasna dziwić, gdyż jego liczne atuty powodują, że leasing bywa doskonałym sposobem pozwalającym na optymalizację kosztów wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Głównie z uwagi na to, iż w Polsce ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak opłacalny rzutuje także to, że pozwala on na uzyskanie niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie jednak opiera się leasing? O czym nie należy zapominać decydując się na taką metodę finansowania?

Zasady leasingu

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W krajach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, ale w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, za co ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają auta, które składają się na flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do działania przedsiębiorstwa albo wyposażenie sklepu. Po zakończeniu leasingu wypożyczone przedmioty muszą zostać zwrócone do leasingodawcy, a ten zazwyczaj sprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Opłacalny leasing – jak go wybrać?

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, że trudno znaleźć wśród nich tę najkorzystniejszą – niezbędne do tego będą odpowiednie kwalifikacje. A że nie każdy właściciel firmy takie ma, decydując się na leasing, dobrze postąpimy korzystając z porady fachowca. Przed znalezieniem leasingu dobrze zatem odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych potrzeb i zagwarantuje, że leasing rzeczywiście okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.