dolar kurs, wymiana dolarów
Usługi z zakresu finansów

Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?

Jeszcze czterdzieści lat temu każdy pragnął posiadać chociaż kilka banknotów dolarowych, by wpaść na zakupy do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie było miarą sukcesu w życiu zawodowym. Obecnie znaczna grupa Polaków robi na co dzień zakupy płacąc dolarami, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji oraz dostępności międzynarodowej wysyłki przedmiotów z najpopularniejszych światowych sklepów online. Nie dziwi więc to, że dolar stał się walutą, która nie wywołuje już emocji, a kupić go da się także bez ruszania się z domu, bo od kilku lat w Polsce działają kantory online, które wymieniają złotówki na dolary po kursie nierzadko rentowniejszym niż w bankach.

Dolar amerykański – co należy wiedzieć o tej walucie?

Określenie „dolar” wywodzi się od słowa “talar”. Takim mianem określano monety z Czech bite z 1 uncji srebrnego kruszcu. I naprawdę początkowo środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty ze znakiem dolara, które w początkowym okresie zyskały sobie dużą grupę adwersarzy, pojawiły się w obiegu dopiero w drugiej połowie XIX w. remedium na kryzys z niedoborem monet. Co ciekawe, banknoty dolarowe nie są drukowane na papierze, a na mieszance włókien bawełnianych (ok 75%) i lnianych (ok 25%) z domieszką paru innych składników, pozostających utajnione. Nie oznacza to jednak, że amerykańskie banknoty są niezniszczalne – według statystyk niskie nominały funkcjonują w obiegu nie dłużej niż 5 lat, z kolei banknoty o nominale 100$ – 9-18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a wygenerowany z nich materiał jest sprzedawany firmom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu blisko 30 lat, ale są one także na ogół gubione, a częstokroć wręcz wyrzucane. Analizy wskazują, iż tak kończą co roku przeszło 62 miliony $ w bilonie.

Bieżący kurs dolara – jego notowania uzyskasz na stronie kantoru

Dolar to nazwa wielu walut lecz nie nie ma co negować, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w dwadzieścia lat temu był najważniejszą walutą świata, a dopiero w ostatnich latach pomału słabł. Niemniej jednak wymiana dolara w dalszym ciągu jest największy wycinek obrotów na rynku Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara mogą w każdej chwili sprawdzić jego cenę m.in. na stronach kantorów online, gdzie kurs walut aktualizowany jest co kilka chwil. Co więcej, można tam przeanalizować historyczne dane dotyczące kursu dolara, jak również skonfrontować jego cenę z aktualnymi kursami najpopularniejszych walut.