Usługi z zakresu finansów

Inwestycja w złoto bulionowe – jakie monety dostępne są w Polsce?

Jeśli chcesz zamówić złote monety, koniecznie sprawdź goldbroker.pl.

Osoby, które zdecydowały się inwestować w złoto mogą robić to na kilka sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek związanych z rynkiem kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w formie sztabek, ale również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w ograniczonym nakładzie

Monety ze złota kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich w wielu aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie środków finansowych, w związku z tym ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, więc ich awers czy rewers bardzo sporadycznie ulega zmianie. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rocznikiem wybicia. Istotne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość określa czystość i ciężar użytego do ich wybicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach globu, więc ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie tylko o wadze 1 oz

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jakkolwiek emitenci biją dodatkowo monety o nominale 1/2 czy 1/50 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe bite są przeważnie ze złota najwyższej próby (.9999), lecz np. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety i – co za tym idzie – redukcję ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o wadze czystego złota użytego do ich wybicia.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi wspomniane powyżej Krugerrandy, Kangura czy Filharmoników Wiedeńskich.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]