Usługi z zakresu finansów

System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Poszerz swoje wiadomości o systemie SWIFT.

Pomimo, że w zasadzie na co dzień korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT wykorzystują nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego typu. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na świecie wdrożone są też rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie danego państwa.

Co jest więc najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz masa innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]