Usługi

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - usługi na miarę waszych potrzeb

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, percepcja prędkości, podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]