Usługi

Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko Biała? Zajrzyj na www.bielskobadania.pl.

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania konkretnych umiejętności, ale także szczególnych predyspozycji zdrowotnych. Żeby zminimalizować występowanie niebezpiecznych sytuacji, polskie prawo wprowadziło konieczność poddawania się specjalistycznym badaniom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Co jaki czas należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na drabinach, pomostach, konstrukcjach budowlanych itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych przeciwwskazań mogących negatywnie wpłynąć na jakość pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z kilku etapów – badania laryngologicznego, okulistycznego oraz neurologicznego. Zadaniem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta padaczki, problemów z błędnikiem lub wad wzroku. Dopełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie przeciwwskazania eliminują kandydatów?

Badania do pracy na wysokości należy przeprowadzać co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą przechodzić je systematycznie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, jak również cukrzyca i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi samojezdnych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]