Usługi

Przebieg badań wysokościowych

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała, zajrzyj tu.

Wielu czytelników działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem okien w wieżowcach czy serwisowaniem kominów. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to zaś wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy prace prowadzone są minimum trzy metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – jeśli oczywiście wyniki będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Bywa jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wtedy najlepiej zrobimy udając się sami do okulisty, neurologa oraz laryngologa w celu przeprowadzenia badań, a następnie składając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Na czym opierają się badania wysokościowe?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest ryzykowna. Do kluczowych tego rodzaju schorzeń zaliczają się w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (choć możemy to ominąć wykorzystując szkła kontaktowe), a także zez. Lekarz może poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli mamy zaawansowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]