Usługi

W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Na https://bit.ly/2GAcuLL dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne Bielsko Biała

Badania psychologiczne kierowców pozwalają sprawdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – potrzebne do zdobycia uprawnień

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do testów przystępują też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Najpierw kandydaci przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik czasu reakcji oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]