leczenie amd kraków, laser 2rt, terapia 2rt
Wszystko o zdrowiu

ABC zdrowia wzroku – zabiegi 2RT

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD, to wada wzroku, która rozwija się u osób starszych i kategorycznie pogarsza jakość widzenia. Obecnie kliniki okulistyczne oferują pomoc w leczeniu tej przypadłości. Zabieg AMD staje się środkiem pozwalającym przywrócić dawną sprawność.

Otyłość i inne prawdopodobne przyczyny AMD

Plamka żółta to element siatkówki gałki ocznej charakteryzujący się najwyższym zagęszczeniem fotoreceptorów – to dzięki niej widzimy wyraźnie. AMD jest wadą, która manifestuje się poprzez odkształcenie obrazu i utratę ostrości wzroku. Odróżniamy postać suchą i mokrą tej dolegliwości. Z AMD borykają się w głównej mierze osoby po 50. roku życia, a zespół przyczyn choroby nie został wciąż do końca zidentyfikowany. Zakłada się jakkolwiek, że za zwyrodnienie plamki żółtej odpowiada szkodliwy tryb życia – przykładowo nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, nadwaga bądź palenie papierosów. Wpływ mogą mieć również czynniki genetyczne oraz odrębne schorzenia występujące jednocześnie, np. hipertensja bądź hiperglikemia. Współczesna medycyna wypracowała jednakże skuteczne techniki leczące to schorzenie. Leczenie AMD wykonuje się przy pomocy wysokospecjalistycznego nanosekundowego lasera trzeciej generacji. Laser 2RT działa skutecznie na suchą postać AMD.

Zabieg 2RT – jak przebiega?

Laser oddziałuje na zmienione komórki gałki ocznej i zarazem nie narusza fotoreceptorów siatkówki. Ten sposób leczenia jest bezpieczny, co powoduje, że może być wykonywany u wielu grup pacjentów zagrożonych wadą albo potencjalną utratą wzroku. Technika laserowa pobudza komórki do odtwarzania się i hamuje trwające procesy zwyrodnieniowe. Zabieg 2RT poprawia jakość widzenia oraz metabolizm siatkówki. Leczenie AMD nie wiąże się z dyskomfortem – jest bezbolesne dla chorego. Przed rozpoczęciem zabiegu gałkę oczną znieczula się miejscowo, a sam zabieg trwa zaledwie kilka minut.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]