Usługi Wszystko o zdrowiu

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące przykre odczucia. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.