Wszystko o zdrowiu

Endodoncja mikroskopowa – jak wybrać lekarza?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym tematem. Obecnie natomiast, stosując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż leczenie będzie całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, kiedy pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, przez co lekarz może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii zęba. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Których?

Leczenie kanałowe – akcesoria

Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając prawie całkowicie ryzyko różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują też odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie wizyty oraz polepszenie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe a NFZ

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś w pełni płatne. Jeżeli jest ono niezbędne, warto wybrać się do lekarza posługującego się odpowiednimi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci mówią w sieci.