Kliknij tutaj po więcej informacji o bólu kręgosłupa
Nawracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym stopniowo staje się codziennością dla sporej części społeczeństwa. Obecnie jest to dolegliwość, z którą mierzą się nie tylko osoby w starszym wieku. Praca biurowa połączona z niską aktywnością fizyczną skutkuje tym, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.
Ból pleców to nie tylko następstwo przeciążenia
Ból pleców może wynikać z szeregu źródeł. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też sygnalizować powstawanie schorzeń organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu przyczyn. Natomiast ból na wysokości łopatek, a także ból w odcinku lędźwiowym najczęściej jest efektem przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien lub mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego na ogół przestawianiem obiektów o sporej masie czy złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, bo zanika po odpoczynku, jednak może on być sygnałem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból pleców bywa także efektem najrozmaitszych stanów zapalnych bądź obrażeń często tak znikomych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero w czasie wizyty w gabinecie lekarskim.
Ból kręgosłupa – co zalecają specjaliści?
Bólu pleców nie wolno lekceważyć i należy natychmiast umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Będzie on w stanie orientacyjnie określić rodzaj i źródło bólu, po czym wystawi skierowanie do właściwego specjalisty, który wybierze najlepszą formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup wypada dbać zawsze, także wtedy, gdy nie sprawiał na razie problemów. Dlatego lekarze zalecają systematyczne ćwiczenia, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała m.in. podczas pracy przy komputerze oraz dbanie o właściwą wagę. Spięte mięśnie pleców czy szyi można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy pomocy sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami pobudza krążenie krwi i limfy, jak również wzmacnia mięśnie, co redukuje bóle przeciążeniowe.
Lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]