Wszystko o zdrowiu

Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Dowiedz się wszystkiego o korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia oraz może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w okolicy trzydziestego roku życia

Rogówka to transparentny element oka, który silnie ogniskuje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednakże posiada dużo nocyceptorów. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak na skutek nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje także widzenie podwójne. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Szczęśliwie dzisiaj możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie choroba jest niwelowana za pomocą szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jakkolwiek potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – skuteczne metody

Korektę stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem przeróżnych procedur medycznych. Obecnie najefektywniejszą metodą na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Znakomite efekty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie miopii czy też astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]