Wszystko o zdrowiu

Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Urologia w Krakowie. Zdobądź więcej informacji.

Konsultacja z urologiem powoduje u szeregu pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co sprawia, iż osoby, które dostrzegły u siebie niepokojące przejawy choroby, częstokroć opóźniają o kilka tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednak może rodzić poważne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych symptomów! Zobacz, kiedy należy udać się do urologa

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować mnóstwo różnych objawów, które nieraz są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które wobec tego symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na badanie urologiczne? Będą to zwłaszcza wszelkie zmiany dotyczące moczu, czyli pojawienie się w nim krwi lub ropy, jego spienienie bądź ciemne zabarwienie, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy bywają też mniej wyraziste, przykładowo obrzęk stóp, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem mężczyźni powinni udać się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Należy także odnotować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni urologa?

Pacjenci na ogół umawiają się do gabinetu lekarza urologii w celu przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu), uzyskania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra lub stulejki. Urolodzy codziennie przeprowadzają też mnóstwo złożonych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]