Ból w pośladku promieniujący w dół nogi? To niekoniecznie rwa kulszowa – po długim siedzeniu lub bieganiu może to być syndrom mięśnia gruszkowatego. Ze względu na złożoność tych okolic naszego ciała, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który ostatecznie zdiagnozuje kontuzję. Jeśli faktycznie dotknął nas zespół mięśnia gruszkowatego, leczenie może objąć bardzo różne metody fizjoterapii. Przeczytacie o nich w naszym artykule.
Znajdujący się w pośladku mięsień gruszkowaty to niewielki mięsień szkieletowy, którego głównym zadaniem jest stabilizacja stawu biodrowego. To z jego pomocą m.in. rotujemy, odwodzimy i prostujemy udo. Bezpośrednio pod – a czasem przez niego – przebiega nerw kulszowy, dlatego uraz tego mięśnia może przypominać rwę kulszową. Jednak dobry lekarz, diagnozując zespół mięśnia gruszkowatego, objawy te potraktuje jako punkt wyjścia do pogłębionego wywiadu. Może także zlecić dodatkowe badania, które potwierdzą jego przypuszczenia.
Zespół mięśnia gruszkowatego – objawy i przyczyny
Syndrom mięśnia gruszkowatego objawia się bólem, któremu nieraz towarzyszy uczucie mrowienia, pieczenia lub drętwienia pośladka. Bolesność może zaczynać się w okolicy dolnego odcinka kręgosłupa i promieniować aż do łydki. Co charakterystyczne, nasila się ona podczas unoszenia nogi, rotowania jej lub pochylania się do przodu.
A czym mogliśmy spowodować uraz? Najczęściej przeciążeniem lub permanentnym naciskiem na mięsień – długodystansowym biegiem, wchodzeniem po schodach, siedzeniem w samochodzie lub przy biurku przez długi czas. Mogą go prowokować także: niewłaściwa postawa ciała, hiperlordoza, dyskopatia albo ciąża.
Co szczególnie ważne dla sportowców, do zespołu mięśnia gruszkowatego przyczyniają się: zła technika biegu oraz nieróżnicowanie treningu, dlatego podczas regularnych ćwiczeń należy uwzględniać także rozciąganie mięśnia gruszkowatego, by zapobiec kontuzji.
Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego
By wrócić do zdrowia, musimy pozbyć się stanu zapalnego i bólu, dlatego lekarz zapewne przepisze odpowiednie leki. W tym czasie trzeba dążyć do odciążania dolnego kręgosłupa i bioder oraz unikać działań nasilających ból, a przyjmować pozycje, które będą sprzyjać rozluźnianiu tych okolic. Bardzo istotną rolę mają ćwiczenia i odpowiednia stymulacja tkanek.
Rehabilitacja zespołu mięśnia gruszkowatego
W przypadku takich schorzeń, jak zespół mięśnia gruszkowatego, fizjoterapia ma do zaoferowania bardzo wiele rozwiązań. Specjalista indywidualnie dobierze najlepsze terapie dla każdego pacjenta.
Podstawowe metody leczenia zespołu mięśnia gruszkowatego to:
- masaż funkcyjny,
- terapia manualna, czyli masaż głęboki,
- techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowe i relaksacja,
- neuromobilizacja,
- ćwiczenia: rozluźniające, rozciągające i wzmacniające.
Kiedy leczymy zespół mięśnia gruszkowatego, rehabilitacja może obejmować następujące zabiegi fizykalne:
- Sonoterapię – terapia ultradźwiękami wspomaga zmienione chorobowo miejsca w odnowie, przy okazji działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Bywa wykorzystywana w okolicy punktów spustowych, by rozluźnić napięcie mięśnia gruszkowatego oraz okolicznych struktur.
- Terapię światłowodową LaserNeedle – to połączenie laseroterapii o niskiej mocy i nowoczesnej akupunktury pozwala zmniejszyć ból, a także przyspieszyć regenerację mięśnia gruszkowatego. LaserNeedle wykazuje także działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe i wykorzystywane jest nie tylko do leczenia urazów mięśniowych, ale też zapalenia ścięgien, artrozy czy w przypadku rehabilitacji pooperacyjnej.
- Laseroterapię wysokoenergetyczną – zabiegi laserem wysokoenergetycznym są polecane, ponieważ pozwalają efektywnie dotrzeć do głębokich struktur w ciele, zmniejszając ból i stymulując tkanki do regeneracji. Co ważne – lasery wysokoenergetyczne iLUX mogą być stosowane do leczenia stanów zapalnych występujących nie tylko w fazie przewlekłej, ale także ostrej.
- Elektroterapię – kiedy cierpimy na zespół mięśnia gruszkowatego, fizjoterapia z pomocą prądów leczniczych (np. jonoforezy) redukuje napięcie w pośladku, zmniejszając w ten sposób bolesność urazu. Ponadto elektroterapia łagodzi dolegliwości bólowe, ponieważ podczas zabiegu wysyłane są impulsy silniejsze niż sygnały bólowe, docierające z organizmu. Działanie to opisuje tzw. bramkowa teoria bólu.
Kiedy już wrócimy do zdrowia, pamiętajmy o dobrej rozgrzewce, różnicowaniu ćwiczeń oraz rozciąganiu mięśnia gruszkowatego. Pozwoli nam to uniknąć nawrotu problemów i przerwy w treningach.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/zespol-miesnia-gruszkowatego-przyczyny-objawy-i-leczenie-fizjoterapia/