Robienie zakupów Wyposażenie i urządzanie wnętrz

Kolorowy zawrót głowy – wybierz idealny kolor rolety

Przeszukując asortyment producentów rolet, łatwo spostrzeżesz, że sprzedawane są w kilkudziesięciu kolorach. Na jaki kolor postawić? Istnieje parę reguł, wartych poznania przed kupnem nowej osłony na okna. Zainspiruj się naszym artykułem i dobierz dla siebie rolety w idealnym kolorze!

Jaki kolor rolet dobrać?

W temacie kolorów rolet występują trzy główne nurty: minimalizm, dopełnienie oraz kontrast. Minimalizm polecany jest zwolennikom czystych, prostych pomieszczeń, z małą liczbą dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Należysz do tej grupy? Postaw na rolety w kolorze piaskowym, écru, szarym albo beżowym. Neutralne kolory nie będą się odznaczać, a rolety stanowić będą tło dla pozostałych elementów w pokoju. Kolejny nurt to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: żółtego, czerwonego i niebieskiego przeciwstawne będą kolejno: fioletowy, zielony i pomarańczowy. Jeśli posiadasz ściany albo meble w kolorze niebieskim, to przeciwstawny im będzie najmocniej dodatek – na przykład rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do głównej dla tego wnętrza barwy. Aranżujesz salon w różnych odcieniach szarości? Wybierz zatem rolety tej samej barwie.

Oddziaływanie barw na samopoczucie

Według ogólnej reguły wpływu barw na nasz samopoczucie, kolory zimne uspokajają, a ciepłe rozbudzają. Mocny żółty pobudzi do działania – wykorzystaj tę barwę w pokoju dziecięcym lub swoim gabinecie. Zielony kolor to symbol odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w pokoju dziennym i tam, gdzie wypoczywasz. Kojący niebieski nadaje się wprost idealnie do sypialni. Fascynuje Cię czerwień? Unikaj jej na sporych powierzchniach, bo może wywołać agresję oraz potęgować napięcia i drażliwe sytuacje. Używaj jej tylko w niewielkich dekorach – roleta w tym kolorze, obraz na ścianie czy ozdobne poduszki zupełnie wystarczą, by uatrakcyjnić wnętrze.