Zagadnienia motoryzacyjne

Uchwyt na rowery na hak czy bagażnik dachowy? Różnice

Chcesz zamówić bagażnik na 3 rowery na hak? Sprawdź https://bit.ly/3r2GDur.

Budowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych aglomeracjach, ale także w szeregu miasteczek wypoczynkowych w Polsce i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na wczasy chcemy wziąć jeszcze rower. Jeśli jedziemy w pojedynkę, a nasz rower łatwo są się rozmontować, można spakować go do bagażnika. Problemy pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy w rodzinnym gronie i musimy wziąć kilka rowerów. W takiej sytuacji powinno się użyć platformy rowerowej.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – czym się różnią?

Rowery da się przewieźć na platformie rowerowej instalowanej na haku bądź na dachu samochodu, montując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, lecz mają też parę wad. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być niełatwe zwłaszcza dla niewysokich osób. Co więcej ustawienie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość samochodu, i o ile na ogół nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, bramami i mostami, to wpływa na sterowność samochodu ze względu na większą podatność na mocne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe zakładane na hak przedłużają auta, wobec tego prowadzący je kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w czasie parkowania tyłem i cofania samochodu. Jednoślady wiezione na platformie częstokroć także wystają poza szerokość auta, a to może utrudniać wymijanie innych pojazdów na wąskich szosach.

Bagażnik rowerowy – na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Decydując się na nabycie platformy na rower na hak trzeba uprzednio odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to tani zakup, tym samym trzeba już na wstępie wiedzieć jaką ilość rowerów maksymalnie będziemy chcieli transportować. Bagażnik rowerowego od znanego producenta, przykładowo od Thule, posłuży nam wiele lat i jeżeli zamawiamy go myśląc o rodzinnych wyprawach, powinno się postawić na taki, na którym zawiesimy trzy lub 4 jednoślady. Drugą ważką kwestią jest obliczenie całkowitej masy rowerów – przed zakupem bagażnika powinno się upewnić się czy utrzyma on ciężar jaki chcemy na nim zamontować. Dowiedzmy się także jak dopinane są rowery do platformy na hak. Więcej zaczepów trzymających jednoślad w miejscu minimalizuje zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie podróży, skutkujące możliwym porysowaniem lakieru. W razie pytań, jaki bagażnik rowerowy kupić, rekomendujemy skonsultować się z pracownikiem sklepu posiadającego w ofercie taki asortyment.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]